صفحه اصلی / جزئیات مقاله

جزئیات مقاله

ریزش مو بر اثر شوک محیطی یا تلوژن افلوویوم

ریزش مو بر اثر شوک محیطی یا تلوژن افلوویوم

در شرایط طبیعی 10 درصد از موها در فاز تلوژن هستند. تلوژن افلوویوم غالبا در اثر یک استرس شدید روحی ایجاد می شود . بیماران معمولا هنگام برس یا شانه زدن یا شامپو کردن متوجه ریزش مو می شوند. در این مورد در صورتیکه عامل تحریک کننده تکرار نشود رویش مجدد ظرف 6-3 ماه اتفاق می افتد.
 
شیمی درمانی و رادیو تراپی در درمان سرطان عامل پر قدرتی است که باعث توقف فاز رشد و ریزش مو می شود .شیمی درمانی و رادیو تراپی روی سلولهایی از بدن که به سرعت تقسیم می شوند مثل سلولهای سرطانی اثر کرده و باعث از بین رفتن آنها می شود ، متاسفانه چون سلولهای ناحیه فولیکول مو سرعت تقسیم بالایی دارند این داروها روی آنها هم اثر کرده و باعث از بین رفتن فولیکول ها می شود. البته این حالت هم موقت بوده و چند ماه بعد از توقف شیمی درمانی با استفاده از ریکاپیل رپید موها  مجددا شروع به رشد میکنند.
 
در بسياری از خانم‌ها ريزش مو بعد از گذشت ۳ ماه از زایمان بيشتر مي‌شود. علت ریزش اين است كه در زمان بارداري افزايش مقدار هورمون‌ هاي زنانه سبب مي‌شود تا بدن موهايي را كه در پروسه ریزش بوده اند حفظ کند و پس از بارداري كه سطح هورمون‌ها نرمال مي‌شود، موهاي اضافه ريزش پيدا مي‌كنند. در بیشتر موارد این مشکل خود بخود بر طرف می شود. شکل دیگری از این نوع ریزش مو در خانم هایی که قرص های پیشگیری از بارداری مصرف می کرده اند و سپس آن را قطع کرده اند، دیده می شود.
 

نظر استفاده کنندگان