صفحه اصلی / جزئیات مقاله

جزئیات مقاله

ریزش  مو ارثی-هورمونی یا آلوپسی آندروژنیک

ریزش مو ارثی-هورمونی یا آلوپسی آندروژنیک

 
ریزش ارثی-هورمونی یا آلوپسی آندروژنتیک شایع‌ترین شکل ریزش مو در خانم ها و آقایان می باشد که به دلیل تغییر سطح هورمون‌های مردانه و استعداد ژنتیکی فرد برای طاسی اتفاق می افتد.
 
این نوع ریزش بسیار شایع است، بطوریکه 50% مردان و زنان بالاتر از 40 سال را به درجات مختلف درگیر می کند. شیوع آن در آقایان بیشتر است اما در خانمها پس از سنین یائسگی شیوع آن افزایش یافته و در سنین بالای 65 سالگی تا 75% زنان به این نوع ریزش مبتلا می شوند. این بیماری یک پایه ژنتیکی داشته و تحت اثر هورمونهای مردانه ایجاد می شود. به این صورت که موها از حالت ضخیم و قطور (موهای ترمینال) بتدریج به سمت موهای ظریف و کرکی (موهای ولوس) تبدیل می شوند و نیز طول دوره رشد (آناژن) موها کاهش می یابد که این تغییرات همراه با دوره هایی از ریزش مو نیز همراه است.
 
الگوی این تغییر و ریزش مو موی ارثی در خانمها و آقایان تفاوت دارد. در آقایان بتدریج موها در نواحی شقیقه ها و فرق سر نازک و کم پشت می شوند و خط رویش مو از جلو به عقب می رود که به آن M-Pattern می گویند، اما در خانمها ناحیه جلوی فرق سر بتدریج کم پشت و موها نازک می شوند بطوریکه ناحیه فرق سر به جلو مشهود می شود ولی خط رویش مو در جلوی سر تغییری نمی کند. لذا به این نوع ریزش مو، ریزش مو موی الگودار(Patterned Alopecia)  نیز می گویند. این تغییر و ریزش مو در سنین 30 تا 40 سالگی آغاز شده و طی سالها پیشرفت می کند. میزان پیشرفت آن و سیر آن به سمت ریزش مو در افراد مختلف حتی در یک فامیل متفاوت است.
 
 
تاثیر ریکاپیل رپید روی ریزش ارثی هورمونی: مواد موثر موجود در ریکاپیل رپید شامل گیاهان گلرنگ ، جنسینگ، نخل اره ای و چای سبز با مهار آنزیم 5آلفا ردوکتاز بر روی این نوع ریزش تاثیر چشم گیری دارند.
 
 

نظر استفاده کنندگان