صفحه اصلی / جزئیات مقاله

جزئیات مقاله

تاثیر تستسترون روی ریزش مو

تاثیر تستسترون روی ریزش مو

تِستوستِرون از هورمون‌های استروئیدی مهم موجود در بدن می‌باشد که اثرات آندروژنیک(جنسیتی) و آنابولیک (سازنده یا رشددهنده) دارد. تستوسترون مهمترین هورمون مردانه و بسیار موثر در رشد و تکامل اندامهای جنسی و بروز صفات مردانه مانند رویش موی صورت، بم شدن صدا، ریزش موی مدل مردانه و خواص آنابولیک مانند رشد عضلات و توده استخوانی می‌باشد.
 
تولید این هورمون در دوره بلوغ جنسی افزایش یافته و عامل اصلی تغییرات فیزیکی این دوران به‌شمار می‌آید. به طور متوسط بدن هر مرد ۲۰ برابر بیشتر از بدن هر زن تستوسترون تولید می‌کند هرچند به دلیل متابولیسم بیشتر سطح پلاسمایی این هورمون در مردان فقط هفت برابر زنان است. تستوسترون از هورمون‌های استروئیدی بدن است که ساختمان اصلی سازنده آن را کلسترول تشکیل می‌دهد.
 
 
 هورمون تستوسترون در مردان توسط بیضه ها و در زنان توسط تخمدان ها تولید می شود. وقتی که تستسترون به DHT  تبدیل می شود باعث کوچک شدن پیازچه های مو می شود که منجر به موهای نازک تر و کوتاه تر شده و نهایتا باعث توقف کامل رشد مو می شود . اما خبر خوب این است که پیازچه های مو هرگز  نمی میرند ، لذا رشد مو هنوز امکان پذیر می باشد. 
 
هورمون تستوسترون توسط آنزيم 5-آلفا رداکتاز به دی هيدروتستوسترون (DHT ) تبدیل شده و اين ماده پس از اتصال به گيرنده های اختصاصی که بر روی فوليکول های مو قرار دارند موجب يکسری فعل و انفعالات در فوليکول مو می گردد. از جمله اين تغییرات کاهش مدت زمان فاز آناژن ( مرحله رشد فعال فوليکول مو ) و همچنين افزايش مدت زمان فاز تلوژن ( مرحله استراحت فوليکول مو ) بوده و بدين ترتيب تحت اثرDHT فوليکول های مو در هرسيکل رشد بتدريج کوچکتر و ضعيف تر می شوند. 
 
درآقايان فعاليت آنزيم 5-آلفا رداکتاز در مناطق دارای طاسی با طرح مردانه بيشتراست که مؤيد نقش اين آنزيم در بروز طاسی با طرح مردانه است. فعاليت اين آنزيم در خانم ها نصف آقايان است و در عوض فعاليت آنزيم آروماتاز درآنها بالا است و اين مطلب بخصوص در قسمت جلوی سرخانم ها مشاهده می گردد. دانشمندان معتقدندکه آنزيم آروماتاز از تشکيل DHT ممانعت نموده و بدين دليل است که الگوی ريزش مو در خانم ها با آقايان دارای تفاوت هایی است. 
 
 

نظر استفاده کنندگان